Da Vinci pierwszy fanem roweru?

Za wynalazcę roweru uważa się żyjącego w XVIII i XIX wieku Niemca Karl Drais. O jego budowie marzono już jednak znacznie wcześniej. W gronie niedoszłych pomysłodawców dwukołowego wehikułu znajduje się sam…Leonardo da Vinci!

Niemiecki wynalazca skonstruował rower biegowy, który zaprezentował w 1817 roku w Mannheim. Syn wyższego urzędnika dworu badeńskiego przejechał po utwardzonej drodze dystans 14 kilometrów, siedząc okrakiem na pojeździe i odpychając się stopami od ziemi. Pokonanie całej trasy, której meta wyznaczona była w Schwetzinger Relaishaus (stacji zmiany koni) zajęła mu niespełna godzinę, czyli o ponad połowę krócej niż przejazd poczty konnej. Dzięki temu wyczynowi Karl Drais zapisał się w historii jako konstruktor pierwszego roweru. Próby zbudowania jednośladu podejmowali wcześniej inni, między innymi sam Leonardo da Vinci!

Okazuje się bowiem, iż na jednym z jego rysunków widnieje dwukołowy pojazd wyposażony w kierownicę i napęd łańcuchowy. Rysunek datowany jest na 1493 rok i przedstawia łudząco podobną do współczesnego roweru maszynę. Pojazd miał dwa równej wielkości koła ze szprychami, kierownicę, mechanizm korbowy, łańcuch i zębatkę. Niestety ówczesny stan techniki wykluczał możliwość skonstruowania zarówno przekładni łańcuchowej, jak i łożyska kulkowego widocznego na rysunku mistrza. Wielki mędrzec i wynalazca musiał zatem porzucić swoje marzenia o rowerze i skupić się na innych odkryciach. Co istotne, rysunek został odnaleziony późno, bo dopiero w 1974 roku. Wcześniej pozostawał w ukryciu przez wiele lat i nie miał wpływu na powstanie roweru dobre trzy wieki później. Tym samym upadła teoria mówiąca o tym, że jego rysunek był inspiracją dla późniejszych konstruktorów dwukołowego wehikułu. To co również zwróciło uwagę historyków, to mało dokładny szkic jak na wielkiego mistrza przystało, dlatego jego wykonanie często przypisuje się asystentowi da Vinci, imieniem Salai, choć autorem pomysłu był zapewne sam Leonardo. Eksperci powątpiewają również, czy wszystkie elementy szkicu są oryginalne i niezmienione przez ewentualnych fałszerzy.

Michał Hasik