Oświetlenie rowerowe – czym kierować się przy zakupie lampek rowerowych?

Oświetlenie rowerowe

Ostatni kwartał 2019 roku przed nami i co za tym idzie coraz szybciej zapadający zmierzch, a także pogorszenie się warunków pogodowych powoduje, że oświetlenie rowerowe będzie często używane w czasie podróży jednośladem.

W Polsce możemy poruszać się rowerem bez świateł pozycyjnych, jeżeli nie jesteśmy zobowiązani do ich używania podczas jazdy (np. w ciągu dnia). Natomiast inaczej sytuacja wygląda, gdy poruszamy się w nocy, bądź w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia każdy rower musi zostać wyposażony:

  • z przodu – w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu – w co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Co się stanie, gdy nie posiadając tylnego światła odblaskowego lub w czasie nocnej jazdy bez świateł pozycyjnych “złapie” nas Policja? Według kodeksu ruchu drogowego grozi nam mandat od 50 do 200 zł.

Tyle faktów z aspektów finansowych i karnych. Tematu ochrony zdrowia i życia podczas używania “lampek” nie podejmę, gdyż każdy wie co nam grozi, gdy nie jesteśmy dobrze widoczni na drodze.

Czym jednak kierować się przy wyborze lampek rowerowych? Na co zwrócić uwagę? Jaką moc powinno posiadać oświetlenie rowerowe?

Dynamo

Pierwszym punktem w wyborze lampek będzie wodoszczelność. W czasie jesieni zmrok zapada bardzo szybko, a deszcz może zaskoczyć nas w każdej chwili. Właśnie w takich momentach zwykle odpalamy oświetlenie i nie chcemy, aby nas zawiodło. Klasę wodoszczelności określa się 3 literami IPX oraz cyfrą w 9 punktowej skali (0-8). Im wyższa cyfra tym większa wodoszczelność. Oznaczenie IPX6 zapewnia całkowite zabezpieczenie przed deszczem więc dobrym rozwiązaniem będzie zakup oświetlenia z oznaczeniem IPX5 lub wyższym z przodu oraz IPX4 lub wyższym z tyłu.

Lumeny będą drugim punktem w naszym wyborze. Przednie oświetlenie rowerowe posiadające ok. 200 lumenów będzie wystarczające do krótkich jazd po mieście. Jeśli planujemy wyjazd za miasto naturalnym jest, że moc lampki powinna być większa i oscylować w granicy 500 lub więcej lumenów.
Tylne oświetlenie nie potrzebuje aż tak wielkiej mocy i wystarczy ok. 100 lumenów dla czerwonej lampki.

Sposób ładowania/zasilania to kolejny punkt w zestawieniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie możliwość ładowania za pomocą gniazda micro USB, gdyż każdy posiada kabelek z takim wejściem (no chyba, że posiadasz smartfon z wejściem typu C lub jesteś posiadaczem iPhona). Ładowanie akumulatora za pomocą dedykowanej ładowarki w zestawie też jest dobrym rozwiązaniem. Inaczej ma się natomiast sprawa z oświetleniem na baterie, gdyż kupno baterii po ich rozładowaniu zazwyczaj przeciąga się w nieskończoność 😉 O mniejszych bateriach nie wspominam, gdyż ich dostępność jest tragiczna.

Sposób montażu – ile lampek tyle rodzajów mocowania, każdy producent ma swoje pomysły. Najlepiej, aby był uniwersalny i nie trzeba było spinać go trytytkami po pewnym czasie. Dobrze byłoby też, aby podczas zdejmowania mocowanie nie sprawiało problemów. 

Tryby świecenia są mało istotne, gdyż zdecydowana większość lampek posiada ich co najmniej kilka i każdy ma swoje ulubione tryby. Ważne żeby nie używać migającego światła podczas jazdy w grupie, gdy ktoś znajduje się za nami 🙂

Oświetlenie rowerowe

Jakość i estetyka wykonania warto zwrócić uwagę czy urządzenia są wykonane z wytrzymałych materiałów, a soczewki są zabezpieczone przed upadkami. 

Inne dodatkowe funkcje diody pozwalające określić stopień rozładowania/naładowania akumulatorów, możliwość używania lampki jako czołówki, funkcja powerbanku

Cena na samiutki koniec. Kierując się względami bezpieczeństwa cena powinna być gdzieś na samym końcu. Absolutnym minimum powinno być 50 zł. 

Można jeszcze dodać kilka punktów do tego zestawienia (np. producent, waga). Najważniejsze jest jednak, abyśmy przede wszystkim bezpiecznie podróżowali i cieszyli się jazdą. Tego nam wszystkim życzę na jesienne dni.