KAWA DLA KOLARZY, CZYLI Z CZYM TO SIĘ JE?

Im człowiek starszy, tym więcej pije kawy. Czy tylko ja to zauważyłem? Racja 20 lat kończę dopiero w lutym, ale moje obserwacje właśnie na to wskazują. Sugerując się jednak statystykami, to w naszym kraju kawa nie jest tak popularna, jak np. w Finlandii, gdzie na jednego mieszkańca przypada aż 12 kilogramów, a na obywatela naszego kraju zaledwie 2.3 kilograma kawy, choć 90% naszego społeczeństwa ją spożywa.

 

Korzyści z picia kawy

Jakie by nie były opinie na temat kawy, to według badań jest to dosyć zdrowy napój, jeśli spożywa się go w umiarkowanym stopniu. 

Przejdźmy do szczegółów, do których chcę nawiązać. Od długiego czasu jest stwierdzenie, że kawa to nieodłączny element kolarza i tak samo ważny, jak sam rower. Czy aby na pewno? Kawa wśród kolarzy jest jednym z najbardziej cenionych płynów wśród sportowców wytrzymałościowych. Ten cudowny płyn zapewni nam podniesienie zdolności wysiłkowych, odrzucenie zmęczenia na jakiś  działając pobudzająco poprzez zwiększenie w naszym organizmie wydzielanej adrenaliny czy serotoniny, które pobudzają nasz ośrodkowy układ nerwowy.  W trakcie trwania długiego treningu zmniejsza się uczucie zmęczenia, co zapewni nam kontynuowanie treningu. Poprzez umiarkowanie picie kawy można polepszyć redukcję swojej tkanki tłuszczowej, polepszyć koncentrację oraz w jakimś stopniu refleks.  

  1. Kofeina pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej.
  2. Kofeina zapobiega cukrzycy.
  3. Kofeina pomaga zwalczać nowotwory.
  4. Kofeina zapobiega chorobie Parkinsona. 
  5. Kofeina pomaga w nauce.

 

 

W jaki czas najlepiej wypić kawę? 

 

Czas,  w którym warto wypić kawę, jest uzależniony od wielu czynników. Wchłanianie kofeiny do organizmu jest przede wszystkim zależne od jej jakości oraz źródła pochodzenia. Czym lepsza kofeina tym wchłanianie jest szybsze. Jednak sugerując się badaniami, najlepsze efekty uzyska się równo czterdzieści minut po wypiciu tego cudownego napoju. Jak twierdzą eksperci, działanie kofeiny, po wypiciu jednej filiżanki utrzymuje się w naszym organizmie do czterech godzin. 

 

https://www.facebook.com/Wysportowaniportalkolarski/photos/a.707572815970056/2229133343813988/?type=3&theater

 

Ile należy pić? 

Najkorzystniejszy wpływ na nasz organizm wynosi 4 mg  kofeiny na 1 kg masy ciała. Przyjmując, że człowiek waży 75kg, jest to 300 mg. Ciekawostką może tu być fakt, że śmiertelną dawką dla człowieka jest około 150 mg na kg masy ciała. 

 

Nowość na rynku

W naszym małym kolarskim świecie. Czy to na forach rowerowych, czy na wyścigach. Można zauważyć kawę polecaną przede wszystkim kolarzom. Na pierwszy rzut oka, jest to ciekawy pomysł producenta, ponieważ nigdzie więcej nie spotkałem się z takim produktem, jest to coś nowego i przede wszystkim z tego powodu wartego spróbowania. 

 

 

Hit czy kit? 

Jak wspominałem wcześniej, kolarze kochają kawę. Są smakoszami i nie zadowolą się pierwszą lepszą wziętą z półki jakiejś sieciówki. Tutaj oczywiście nawet w moim przypadku było inaczej. Dla samej ciekawości zaopatrzyłem się w zestaw, jaki zapewnia producent. 

Mowa o:

Tour de Coffee – 100% Arabica

Kawa Kolarskie Wyzwania – typ włoski

Kawa Keep Calm and Go Cycling – mieszanka 80%Arabica, 20%Robusta

 

Tutaj z czystym sumieniem muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem, bo powodów, dla których po prostu warto spróbować, jest naprawdę wiele.

Fakt, który mnie przekonuje i nadal będzie, jest samo opakowanie. Picie kawy z napisem dla kolarzy jest w jakiś sposób wyróżnieniem. Pojawia się myśl, że ten produkt jest czymś PREMIUM, przeznaczonym dla wąskiego i najlepszego grona osób!

Smak ? Tutaj nie da się tego opisać. To trzeba po prostu spróbować. Od pierwszego kontaktu z tym produktem nie spożywam już innych kaw. Nie jesteś przekonany? Zaufaj i sam się przekonaj ;)

 

Więcej na temat tych produktów dowiesz się TUTAJ

 

 

 

 

 

 

The following two tabs change content below.

Redakcja

Ostatnie wpisy Redakcja (zobacz wszystkie)