MARATON KRESOWY W JANOWIE POD DYKTANDO BIAŁORUSINÓW

Udostępnij dalej:

Za uczestnikami Maratonów Kresowych jeden z najtrudniejszych wyścigów w cyklu rozegrany w Janowie w Gminie Chełm. Z przewagą pięciu minut nad rywalami wygrał Białorusin Yauheni Navasad. Wśród kobiet najszybsza była  jego rodaczka z Brześcia Ksenia Kasabutskaya.

Trasę wyścigu można określić jako interwałową. Właściwie nie ma na niej płaskiego odcinka. Mnóstwo podjazdów o różnym stopniu nachylenia, a do tego solidna dawka krętych i technicznych zjazdów, które nie zostawiają wiele marginesu na błąd.  Wyścig z pewnością nie należy do łatwych, ale dobry wynik na takiej trasie smakuje zdecydowanie najlepiej. Szczególnie, że Biuro Promocji Gminy Chełm przygotowało dla najlepszych zawodników wyjątkowe trofea. To jedna z tradycji, z której słynie ten wyścig.

Rywalizację „O Niedźwiedzi Pazur” niewątpliwie lubi mieszkaniec stolicy Białorusi Yauheni Navasad z grupy CST Team. Tegoroczne zwycięstwo odniesione zostało z imponującą przewagą i nie było pierwsze. Białorusin wygrywał w Janowie także rok temu, zaś dwa lata temu był drugi. Drugie miejsce po sprinterskim finiszu zapewnił sobie były kolarz szosowy Dariusz Zakrzewski (Mistral Grodno SA Radio Białystok), który zaledwie o 0,017s wyprzedził innego Białorusina Victara Kustinskiego z drużyny Velogrodno. W pierwszej piątce znalazło się aż czterech zawodników z Białorusi.

Także wśród Pań górą były zawodniczki z tego kraju. Pierwsze miejsce zajęła Ksenia Kasabutskaya z teamu Brest. Na drugim miejscu finiszowała mieszkanka Mińska Inha Khloptsava. Honor gospodarzy ratowała Katarzyna Błaszczak z ekipy Azart Peleton Chełm.

Polacy zdecydowanie lepiej wypadli na dystansie półmaratońskim. Drugie zwycięstwo w swoich startach w Maratonach Kresowych odniósł Tomaszowi Siewierski (Sklep Rowerowy Bike Boys). Poprzednie było w jego debiucie w kresowych zmaganiach w roku 2013. Sukces sprzed roku powtórzył drugi na mecie Radosław Wasilewski (KMP Zamość), zaś trzeci był Michał Bojarczak (AGR Podlasie), który spośród wszystkich zawodników Półmaratonu najczęściej zajmuje miejsca na podium.

Rywalizację kobiet w Półmaratonie wygrała Magdalena Kuszmider (Ifon.pl Kolarz Klub). Mieszkanka Legionowa od początku sezonu meldowała się w ścisłej czołówce, ale dopiero siódmy start okazał się w pełni szczęśliwy. Drugie miejsce zajęła dwukrotna zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych Katarzyna Citko (Bliska Team). Niezwykłym osiągnięciem popisała się zaledwie czternastoletnia Aleksandra Khitrushko (Mistral Grodno SA Radio Białystok), która finiszowała na trzecim miejscu.

Z czwartego miejsca Open była usatysfakcjonowana Iwona Piwowar (Baran Cycling Team), która na kresowe trasy wróciła po trzech latach. Zawodniczka z Firleja tak podsumowała swój start: „Odwiedziny w Maratonach Kresowych i jak zawsze wyjątkowa atmosfera i miłe przyjęcie. Było sielsko i anielsko 😉 Trasa bardzo dobrze przygotowana, ciekawa. Nie było nudy na długich prostych. Fajne techniczne odcinki. Ten start wrócił mi chęć do ścigania, już nie patrzę z obrzydzeniem na rower. I znów poczułam, że się tym bawię.”

Zupełnie inne wrażenia z wyścigu miała Katarzyna Salik z drużyny Augustowianka Active: „MK Janów – były chwilę zwątpienia , strachu, potwornego zmęczenia, wrzasku w lesie na „lekkich” wytaśmowanych zjazdach. Ale i radość że dojechałam do mety. Najbardziej wymagający maraton na którym startowałam”.

Wśród zawodników był także wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba, który jest zapalonym kolarzem i poza urzędem reprezentuje drużynę Azart Peleton Chełm. Od początku sezonu imponuje formą i regularnie staje na podium. Na swoim terenie nie dał szans rywalom i wygrał swoją kategorię wiekową.

Wyścig w Janowie ma szczęście do jubileuszów. Rok temu wyścig „O Niedźwiedzi Pazur” był setnym Maratonem Kresowym. W tym roku kolejna „setka”, tym razem indywidualna. Pierwszym zawodnikiem, który ukończył sto Maratonów Kresowych został Aleksander Pańko z Białegostoku. Kolarz drużyny Mistral Grodno SA Radio Białystok otrzymał z tej okazji pamiątkową statuetkę i życzenia, aby ustanawiał kolejne rekordy.

21 lipca Maratony Kresowe przeniosą się za wschodnią granicę do miejscowości Sopoćkinie, zaś 5 sierpnia zorganizowany zostanie wyścig w Narewce na bardzo gorącym terenie Puszczy Białowieskiej.

Współorganizatorem wyścigu była Gmina Chełm. Organizację wyścigu wsparło Ministerstwa Sportu i Turystyki, zaś głównymi sponsorami Maratonów Kresowych są są Salony Łazienek BLU, sklepy rowerowe Peleton, Garmin, marka Primacol, Grupa Chorten, SklepAgnex.pl, Dobre Sklepy Rowerowe, HurtowniaZabawek.pl oraz AJs Fenwicks.

Więcej informacji na stronie: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonów Kresowych w Janowie:

BLU Maraton (mężczyźni):
1. Yauheni Navasad (CST Team) – 02:22:01
2. Dariusz Zakrzewski (Mistral Grodno SA Radio Białystok) – 02:27:01
3. Victar Kustinsky (Velogrodno) – 02:27:01

BLU Maraton (kobiety):
1. Ksenia Kasabutskaya (Brest) – 02:59:06
2. Inha Khloptsava – 03:10:09
3. Katarzyna Błaszczak (Azart Peleton Chełm) – 03:18:22

Półmaraton (mężczyźni):
1. Tomasz Siewierski (Sklep Rowerowy Bike Boys) – 01:11:46
2. Radosław Wasilewski (KMP Zamość) – 01:12:04
3. Michał Bojarczak (AGR Podlasie) – 01:12:24

Półmaraton (kobiety):
1. Magdalena Kuszmider (Ifon.pl Kolarz Klub) – 01:25:05
2. Katarzyna Citko (Bliska Team) – 01:26:11
3. Aleksandra Khitrushko (Mistral Grodno SA Radio Białystok) – 01:31:53

Peleton APG Mini Vetkuro (mężczyźni):
1. Vladislav Yuodaitis (Velogrodno) – 00:12:51
2. Olgierd Salik (Augustowianka Active Team) – 00:13:00
3. Filip Tabor (AMP UKS Victoria Radzymin) – 00:13:03

Peleton APG Mini Vetkuro (kobiety):
1. Patrycja Tabor (AMP UKS Victoria Radzymin) – 00:14:10
2. Dorota Tabor (AMP UKS Victoria Radzymin) – 00:15:19
3. Laura Yuodaitis – 00:15:31

Pełne wyniki i więcej informacji na stronie: www.maratonykresowe.pl

The following two tabs change content below.

Paweł Blicharski

19 letni założyciel portalu wysportowani-portal-kolarski.pl, drużyny kolarskiej WRT, marki odzieżowej Pablo Wear. Autor książki ''XXI wiek-choroba przeciętności'' http://krolzycia.eu/zamow-ksiazke/